2020/2021 - 58è

Premis Oficials

1r   Carmen Artaza (mezzosoprano / Espanya)

2n  Olga Syniakova (mezzosoprano / Ucranïa)

3r   Germán Enrique Alcántara (baríton / Argentina)

4t    Vasiliy Sokolov (baríton / Rússia)

5è   Chuan Wang (tenor / Xina)

6è   Inna Demenkova (soprano / Rússia)

Premis especials

A un finalista tenor: Chuan Wang (tenor / Xina)

Al millor intèrpret de Mozart: Carmen Artaza (mezzosoprano / Espanya)

Al millor intèrpret de Sarsuela: Sésar Méndez Silvagnoli (baríton / Puerto Rico)

Al millor intèrpret de Wagner: Desert

Al millor intèrpret de Música Russa: Inna Demenkova (soprano / Rússia)

Al millor intèrpret de Verdi: Desert

Premis extraordinaris

Borsa d’estudis Ferrer-Salat: Carmen Artaza (mezzosoprano / Espanya) / Carmen Buendía (soprano / Espanya) / Diana Larios (soprano / Espanya) / Irene Mas (soprano / Espanya) / Serena Pérez (mezzosoprano / Espanya) / Aurora Peña (soprano / Espanya)

Al millor cantant espanyol: Carmen Artaza (mezzosoprano / Espanya)

Premi Concert Teatro Real: Carmen Artaza (mezzosoprano / Espanya) / Olga Syniakova (mezzosoprano / Ucranïa) / Germán Enrique Alcántara (baríton / Argentina) / Vasiliy Sokolov (baríton / Rússia)

Premi Teatro Massimo di Palermo: Andrea Pellegrini (baix / Itàlia)

Premi “Mercedes Viñas”: Vasiliy Sokolov (baríton / Rússia)

Al millor intèrpret d’Oratori-Lied: Desert

Premi “Victoria de los Ángeles”: Desert

Premi al millor cantant català: Desert

Premi Festival Concerts d’Aro: Desert

Premi Festival Castell de Peralada: Olga Syniakova (mezzosoprano / Ucraïna)

Premi “Amics de l’Òpera de Sabadell”: Germán Enrique Alcántara (baríton / Argentina)

Premi “LG Artist Management”: Andrea Pellegrini (baix / Itàlia)

Borsa d’estudis "Accademia Chigiana" de Siena: Katleho Mokhoabane (tenor / Sud Àfrica)

Borsa d’estudis “Internationale OpernWerkstatt”: Pierpaolo Martella (baríton / Itàlia) / Darwin Prakash (baríton / Índia) / Valery Makarov (tenor / Rússia) / Juliane Stolzenbach Ramos (soprano / Alemanya) / Liubov Madvedeva  (soprano / Rússia)

Borsa d'estudis “Academia Internacional Elena Obraztsova”: Deniz Uzun (mezzosoprano / Alemania)

Borsa d’estudis al millor intèrpret de Schubert: Desert

Premiats del 58 Concurs Tenor Viñas ®A Bofill
Premiats 58 Concurs

Jurat deliverant - 58 Concurs Tenor Viñas -®A Bofill
Final 58 Concurs ®A Bofill

President del Jurat: 

Sr. Víctor Garcia de Gomar (Espanya). Director Artístic del Gran Teatre del Liceu.

Membres del Jurat:

Sr. Damià Carbonell (Espanya). Cap d’Afers Artístics de la Dutch National Opera.

Sr. Alessandro Di Gloria (Itàlia). Director de Programació d’Òperes, Concerts i Càsting del Teatre Massimo de Palermo.

Sr. Alessandro Galoppini (Itàlia) Casting Manager del Teatro alla Scala de Milà.

Sra. Sonia Ganassi (Itàlia). Mezzosoprano. Carrera als principals teatres del món. Enregistraments discogràfics.

Sr. Tobias Hasan (Àustria). Director de la Staatsoper de Berlín.

Sr. Joan Matabosch (Espanya). Director Artístic del Teatro Real, Madrid.

Sra. Elena Pankratova (Rússia).Soprano. Carrera als principals teatres del món. Enregistraments discogràfics.

Sr. Christian Schirm (França) Director Artístic de l’Académie de l’Opéra de Paris.

Sr. Christoph Seuferle (Alemanya). Director de la Deutsche Oper Berlín.

Sra. Ludila Talikova (Rússia). Directora de la Companyia d’Òpera del Teatre Bolshoi de Rússia, Moscou.

Programes i Streamings

Díptic d'Actes   Llibre Programa       

 

Dissabte 16 de gener (18h) Pregó 58è Concurs Tenor Viñas (Saló de Cent, Ajuntament de Barcelona)

STREAMING            PROGRAMA

Dijous 21 de gener (16h) Taula rodona amb els directors artístics membres del Jurat: "La situació actual dels teatres d'òpera en la pandèmia"

STREAMING

Divendres 22 de gener (15h) Prova final i comunicat del veredicte del Jurat (Gran Teatre del Liceu)

STREAMING            PROGRAMA

Dissabte 23 de gener (18:30h) Diàleg amb Elena Pankratova i Sonia Ganassi

STREAMING

Diumenge 24 de gener (18h) Concert final a càrrec dels premiats (Gran Teatre del Liceu)

STREAMING            PROGRAMA

Viñas 58